close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 listopada 2017

  Z okazji obchodów 160. rocznicy urodzin Józefa Konrada Korzeniowskiego 25 listopada 2017 roku w Bibliotece Stanowej Nowej Południowej Walii w Sydney odbyła się uroczystość połączona z wręczeniem nagród i dyplomów Konsula Generalnego dla najlepszych uczniów szkół polonijnych oraz ogłoszeniem zwycięzców organizowanego przez Konsulat konkursu Konradowskiego.

  Wydarzenie to zostało zorganizowane staraniem Polskiej Szkoły Sobotniej z Liverpool we współpracy z Biblioteką Stanową w Sydney, która specjalnie na tę okazję przygotowała wystawę przechowywanych w swoich zbiorach poloników. Wśród licznie zebranych gości znaleźli się: Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, Małgorzata Kwiatkowska; Prezes Federacji Szkół Języków Etnicznych w Nowej Południowej Walii, Albert Vella; Andrzej Siedlecki – reżyser zaprezentowanego podczas uroczystości filmu „Konrad”, a także dyrektorzy i koordynatorzy sobotnich szkół języka polskiego, uczniowie, rodzice i nauczyciele. Konsul Generalny RP w Sydney, Regina Jurkowska podziękowała organizatorom wydarzenia, a w szczególności Ewelinie Ellsmore ze Szkoły Sobotniej w Liverpool. Pogratulowała wszystkim nagrodzonym uczniom wspaniałych wyników w nauce, a laureatom konkursu konradowskiego – bardzo ciekawych prac konkursowych. Podziękowała również obecnym dyrektorom i kierownikom szkół, nauczycielom oraz rodzicom za ich troskę o kultywowanie języka polskiego w Australii. Następnie Konsul Generalna wręczyła wyróżnienia dla najlepszych uczniów szkół polskich w Australii. Każda szkoła polonijna wytypowała do nagrody jednego ucznia. Nagrodzeni zostali:

  Polska Szkoła Sobotnia im. prof. J. Goebla w Ashfield -  Mia Rzepka-Hans

  Polska Szkoła Sobotnia Dzielnic Północnych Sydney w North Ryde – Maya Chawa

  Polska Szkoła Sobotnia w Macarthur – Gabriela Helwani

  Polska Szkoła Świętej Rodziny w Marayong – Matilda Adamecki

  Polska Szkoła Sobotnia Liverpool – Izabella Wojciechowski

  Polska Szkoła w Randwick – Kaia Inggall

  Szkoła Polska Sobotnia w Newcastle – Olivia Lennan

  Szkoła Polska przy Związku Polskim w Wollongong – Dotti Maxted

  Polska Szkoła Sobotnia im. Marszałka J. Piłsudskiego w Rowville – Sylwia Styczeń

  Polska Szkoła im. M. Kopernika w St Albans – Julia Jagiełło

  Polska Szkoła Sobotnia im. M. Konopnickiej w Essendon –Kamil Michael Rawdanowicz

  Polska Szkoła Sobotnia w South Melbourne im. T. Kościuszki – Justin Magnaye

  Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawła II w Albion – Lena Błaszkowska

  Polska Szkoła Sobotnia im. O. Kasjana Wolaka w Brisbane – Kaya Zielińska

  Szkoła Polska w Hobart – Dominika Matuszak

  Szkoła Polska im. T. Kościuszki w Australii Południowej – Amelia Gradziel

  Polska Szkoła Sobotnia im. A. Mickiewicza w Perth – Justyna Dziecol

  Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych w Phillip – Natalia Doogan

  Następnie, reżyser Andrzej Siedlecki zapowiedział swój film pt. „Konrad”, który powstał specjalnie w związku z organizowanym przez Konsulat konkursem z okazji 160. rocznicy urodzin Józefa Konrada Korzeniowskiego. Po filmie nastąpiło ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród w konkursie plastyczno-literackim poświęconym twórczości Józefa Korzeniowskiego. Konkurs polegał na przygotowaniu pracy literackiej lub graficznej inspirowanej utworami pisarza. Część literacka polegała na napisaniu eseju w języku polskim lub angielskim na temat: „Podążać za swym marzeniem, podążać wiecznie — zawsze, usque ad finem… Marzenia współczesnych nastolatków: jak dalekie – lub bliskie - są marzeniom Lorda Jima?” Praca plastyczna natomiast polegała na zaprojektowaniu okładki do jednego z utworów Józefa Korzeniowskiego. W konkursie zostali wyłonieni następujący zwycięzcy:

  Kategoria plastyczna:

  I miejsce – Adrianna Baran

  II miejsce – Gabriel Snoch  

  III miejsce ex-aequo – Sophia Ellsmore i Olga Kryj-Bednarski  

   

  Kategoria literacka:

  I miejsce- Izabela Kotasińka  

  II miejsce- Natalia Krawiec  

   

  Specjalnie na tę uroczystość Biblioteka Stanowa Nowej Południowej Walii przygotowała wystawę znajdujących się w jej zbiorach unikatowych materiałów związanych z Polską. Zostały na niej zaprezentowane między innymi: pierwodruk „Jądra ciemności” Józefa Korzeniowskiego opublikowany na łamach brytyjskiego czasopisma „Blackwood’s Edinburgh Magazine” w 1899 roku w trzyczęściowych odcinkach, a także mapy Polski z XVII i XVIII wieku, jak również listy i publikacje polskiego geologa, badacza i odkrywcy Pawła Edmunda Strzeleckiego. Można było podziwiać m.in. sporządzoną przez niego mapę Tasmanii z zaznaczonymi złożami złota. 3 grudnia, w dniu 160-tej rocznicy urodzin Józefa Konrada Korzeniowskiego Biblioteka Stanowa zamierza przybliżyć sylwetkę pisarza na swoich stronach internetowych.

  IMG_0228
  IMG_0233
  IMG_0237
  IMG_0238
  IMG_0264
  IMG_0268
  IMG_0274
  IMG_0278
  IMG_0284
  IMG_0286
  IMG_0290
  IMG_0296
  IMG_0297
  IMG_0301
  IMG_0311
  IMG_0316
  IMG_0348

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: