close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 listopada 2017

  28 listopada w sali recepcyjnej konsulatu miała miejsce promocja książki pt. „Konsul” autorstwa Bogumiły Żongołłowicz.

  Książka opowiada o losach Władysława Noskowskiego, który w latach trzydziestych XX wieku reprezentował Państwo Polskie w Australii jako Honorowy Konsul Generalny. Jest to książka mocno spóźniona, ukazuje się bowiem w pół wieku po śmierci jej bohatera, zupełnie zapomnianego pomimo jego niezaprzeczalnych zasług. Bogumiła Żongołłowicz podjęła się niełatwego zadania wydobycia jego postaci z niepamięci. Z nielicznych zachowanych dokumentów, listów, wycinków prasowych, fotografii i biletów wizytowych odtworzyła życiorys tego nieprzeciętnego człowieka. Z kartek jej książki wyłania się postać wielu talentów: dziennikarz, krytyk muzyczny, sekretarz Jana Ignacego Paderewskiego i hollywoodzki aktor, a także znawca i wielki miłośnik opery.

  Bogumiła Żongołłowicz (ur. 9 XI 1955 r. w Słupsku) – dziennikarka, poetka, pisarka, dokumentalistka, edytorka. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku (1978). Od 1991 r. mieszka w Australii. W 2003 r. doktoryzowała się z zakresu slawistyki na Macquarie University w Sydney. Debiutowała w 1983 r. poezją na łamach ,,Głosu Pomorza”. Jest autorką kilku książek m.in: Lato w Surrey (1984); Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów (1999), Śmierci nie moje (2002), Kabaret Literacko-Satyryczny „Wesoła Kookaburra” (2004), „O pół globu od domu. Obraz Polonii australijskiej w twórczości Andrzeja Chciuka” (2007), „Jego były >>Czerwone maki<<” (2010) oraz kilkuset artykułów prasowych, które ukazały się w dziennikach i czasopismach krajowych i polonijnych, m.in. w „Kulturze” (Paryż), „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork), „Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza” (Londyn), „Polityce”  (Warszawa).

  Zajmuje się badaniem losów Polaków w Australii po II wojnie światowej. Współpracuje z redakcjami „Polskiego słownika biograficznego” i „Australian Dictionary of Biography” oraz Radiem SBS. Jest również członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: