close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 kwietnia 2017

  W związku z 7. rocznicą katastrofy smoleńskiej minister Witold Waszczykowski wziął dziś udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, śp. Wicepremiera Przemysława Gosiewskiego oraz śp. Ministra Zbigniewa Wassermana w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  Wcześniej w kościele seminaryjnym w Warszawie szef polskiej dyplomacji wziął udział w mszy świętej w intencji 96 osób, które zginęły siedem lat temu w katastrofie pod Smoleńskiem.

   

  10 kwietnia 2010 r. w godzinach porannych doszło do największej tragedii w historii Polski, jaka wydarzyła się po II wojnie światowej. W drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w katastrofie lotniczej śmierć ponieśli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Pierwsza Dama RP Maria Kaczyńska, ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu.
   

  Wśród 96 ofiar znaleźli się wieloletni, zasłużeni członkowie służby zagranicznej: Andrzej Kremer – podsekretarz stanu w MSZ, Mariusz Handzlik – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Stanisław Jerzy Komorowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP oraz Mariusz Kazana – dyrektor Protokołu Dyplomatycznego.
   

  Wydarzenia z 10 kwietnia wstrząsnęły milionami Polaków w kraju oraz za granicą, a także międzynarodową opinią publiczną. Wpisy do ksiąg kondolencyjnych wyłożonych we wszystkich polskich placówkach zagranicznych złożyli politycy, znane osobistości oraz zwykli obywatele, którzy w ten symboliczny sposób jednoczyli się we wspólnej żałobie z polskim społeczeństwem.

   

  Odeszli na zawsze, ‎zostali w pamięci. Pamiętamy o tych, którzy dbali o dobre imię Polski.
   
                                                                        Biuro Rzecznika Prasowego
                                                                 Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: