close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 listopada 2017

  Koncertem organowym w wykonaniu Witolda Zalewskiego, głównego organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu, Konsulat Generalny RP w Sydney zainaugurował przypadające w 2018 r. obchody stulecia odzyskania niepodległości Polski.

  Uroczysty koncert organowy odbył się w piątek 10 listopada w położonej w samym centrum Sydney katedrze St. Andrew’s. Honorowymi gośćmi wydarzenia byli David Clarke, członek wyższej izby Parlamentu Nowej Południowej Walii, sekretarz parlamentarny ds. wymiaru sprawiedliwości, reprezentujący Ministra Nowej Południowej Walii ds. Wielokulturowości, Raymonda Williamsa oraz Robert Borsak, członek wyżej izby Parlamentu NPW. W uroczystości wzięli również udział: Ambasador Węgier w Australii, Attila Gruber, konsulowie generalni oraz przedstawiciele korpusu konsularnego w Sydney, a także bardzo liczni przedstawiciele Polonii, w tym Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, Małgorzata Kwiatkowska, członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP, Adam Gajkowski, Prezes Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii, Ryszard Dzierzba, duchowieństwo, nauczyciele, kombatanci i organizacje harcerskie. Zgromadzonych gości powitała Konsul Generalna R. Jurkowska, nawiązując do wydarzeń historycznych, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypominając najważniejsze obchodzone w tym roku rocznice (Rok Kościuszki, Piłsudskiego, Józefa Korzeniowskiego) zachęcając jednocześnie do jak najszerszego włączenia się w obchody setnej rocznicy Odrodzenia Państwa Polskiego w 2018 r. Następnie głos zabrał David Clarke, który nawiązał w swoim przemówieniu do najistotniejszych wydarzeń w historii Polski, a także podkreślił swój udział w licznych wydarzeniach z zakresu dyplomacji publicznej organizowanych przez Konsulat (m.in. wystawa poświęcona Polakom ratującym Żydów, obchody Święta Konstytucji 3 Maja, obchody 1050-lecia Chrztu Polski), wskazując, że wiele z nich stało się z jego inicjatywy przedmiotem wzmianek w sprawozdaniach z działalności Parlamentu Nowej Południowej Walii. Podobna wzmianka dotycząca tegorocznych uroczystości obchodów Dnia Niepodległości zostanie uchwalona w najbliższych dniach przez Parlament Nowej Południowej Walii.
  Uroczyste obchody Święta Niepodległości odbywały się w wielu ośrodkach polonijnych w Australii. W sobotę 11 listopada Konsul uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez polskich księży w Sanktuarium Maryjnym w Marayong, a 12 listopada wspólnie z Konsulem Honorowym RP w Australii Zachodniej wzięli udział w uroczystościach odbywających się w Perth.

  image1
  image11
  image12
  image13
  image14
  image17
  image18
  image20
  image23
  image24
  image25
  image26
  image27
  image28
  image29
  image3
  image30
  image31
  image32
  image33
  image36
  image4
  image40
  image41
  image42
  image43
  image44
  image5
  image6
  image7
  image8
  image9
  DSC_2008_preview
  DSC_2169_preview

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: