close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM ROK 2016

 • 4 marca 2016

  W nawiązaniu do uroczystych obchodów otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej Konsulat Generalny zorganizował prezentację autobiograficznej książki Haliny Czernuszyn-Robinson „A Cork on the Waves” - wzruszającą historię młodej żydowskiej dziewczyny uratowanej przez Polaków w czasie wojny.

  „Siłę do przetrwania dało mi poczucie, że ludziom, z którymi los mnie zetknął, zależało na mnie, że byłam kochana…” – wyznała Halina Czernuszyn-Robinson podczas prezentacji drugiego już wydania swojej autobiograficznej książki, opowiadającej historię przerwanego wojną dzieciństwa, pobytu w getcie warszawskim, ucieczki i ukrywania się, dzięki pomocy życzliwych Polaków oraz wejścia w dorosłość w pierwszych latach powojennej Polski. Poruszona do głębi heroizmem, moralnością oraz dobrocią swoich wybawców, Halina Robinson zmieniła wiarę z judaizmu na katolicyzm. Tom Keneally napisał o jej książce: "To historia o tym, jak wielka europejska zbrodnia, morderczy etniczny program III Rzeszy zaprzepaścił słodkie polskie dzieciństwo i okres dorastania dziecka Haliny Trachtenberg. Przede wszystkim książka przekazuje nam dużą wiedzę na temat ogromnej niesprawiedliwości wyrządzonej rodzinom podobnym do rodziny bohaterki. To wspaniałe, że udało się jej wiernie oddać wydarzenia tego okresu."


  Spotkanie zostało zorganizowane w ramach promocji Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Na wstępie Konsul Generalna, Regina Jurkowska przypomniała najważniejsze fakty dotyczące nazistowskiej polityki antysemickiej na okupowanych terenach Polski, podkreślając, że Polacy płacili najwyższą cenę za jakąkolwiek pomoc udzielaną Żydom, nawet sprzedanie im jedzenia lub kupienie od nich czegokolwiek. Przedstawiła historię Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej pod Rzeszowem, którzy zostali zamordowani wraz z szóstką ich małych dzieci za schronienie w swoim gospodarstwie ośmiorga osób żydowskiego pochodzenia. Wspomniała również o innych bohaterskich Polakach, którzy nie wahali się przyjść z pomocą swoim żydowskim współobywatelom. Skala polskiej pomocy Żydom podczas II wojny światowej była nieporównywalnie wysoka, o czym świadczy liczba Polaków znajdujących się na liście Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Prowadzonej przez Instytut Yad Vashem.
  Moderatorką spotkania była Deborah Thomas, była redaktor naczelna australijskiego „Women’s Weekly” oraz członek rady sydnejskiej dzielnicy Woollahra (prywatnie synowa autorki). Fragmenty książki zostały odczytane przez Martę Kieć-Gubałę oraz Mariannę Łacek, która podjęła się przetłumaczenia „A Cork on the Waves” na język polski. Spotkanie zgromadziło ponad sto osób różnych narodowości, zainteresowanych historią stosunków polsko-żydowskich.     

  Fot A Siedlecki
  Fot Krzysztof Bajkowski (10)
  Fot Krzysztof Bajkowski (11)
  Fot Krzysztof Bajkowski (2)
  Fot Krzysztof Bajkowski (3)
  Fot Krzysztof Bajkowski (4)
  Fot Krzysztof Bajkowski (5)
  Fot Krzysztof Bajkowski (6)
  Fot Krzysztof Bajkowski (7)
  Fot Krzysztof Bajkowski (8)
  Fot Krzysztof Bajkowski (9)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: