close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM ROK 2016

 • 3 maja 2016

  W Konsulacie Generalnym RP w Sydney miały miejsce obchody Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja.

  W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miejscowych – David Clark, członek Rady Ustawodawczej (wyższej izby parlamentu) Nowej Południowej Walii, reprezentujący Premiera Nowej Południowej Walii Mike’a Bairda, oraz Jenny Aitchison, reprezentująca lidera opozycji Luke’a Foleya, liczni przedstawiciele korpusu konsularnego w Sydney, polscy księża oraz przedstawiciele Polonii. W swoim wystąpieniu Konsul Generalna podkreśliła zakorzenienie Konstytucji 3 maja w uniwersalnych wartościach europejskiej kultury chrześcijańskiej, nawiązując tym samym do dalekosiężnych skutków politycznych przyjęcia chrześcijaństwa przez Mieszka I. Wspomniała w tym kontekście również o odbywających się w tym roku w Polsce Światowych Dniach Młodzieży i szczycie NATO.

   

  David Clark z podziwem i uznaniem wypowiadał się o polskim dorobku polityczno-kulturalnym (tolerancji religijnej, Konstytucji 3 Maja), a także o polsko-australijskim braterstwie broni z czasów II wojny światowej w kontekście obchodzonego w Australii 25 kwietnia święta ANZAC upamiętniającego udział australijskich sił zbrojnych w światowych konfliktach.

   

   

  Podczas uroczystości Konsul Generalna RP w Sydney wręczyła odznakę Ministra Kultury „Zasłużony dla kultury polskiej” Simonowi Targetowi, reżyserowi i producentowi filmowemu pochodzenia brytyjskiego. Simon Target jest osobą, która w bardzo pozytywny, niekontrowersyjny i z dużą swadą wypowiada się o Polsce. Jest on współautorem wraz ze swoją żoną Beatą Zatorską cyklu nietypowych polskich książek o kuchni polskiej, gdzie przepisy połączone są z historiami i anegdotami dotyczącymi Polski. Najnowszym jego dokonaniem jest film „Brzostek. Historia jednego powrotu”. Film ten został nagrodzony na kilku festiwalach filmowych w Europie.  

   

   

  W części artystycznej wystąpił przebywający na solowym tournée w Australii i Nowej Zelandii pianista jazzowy, Artur Dutkiewicz, który zagrał kilka utworów własnej kompozycji, a także fragment symfonii „Z Nowego Świata” Dvoraka oraz „Little Wing” Jimiego Hendrixa. Tournée A. Dutkiewicza odbyło się przy współpracy polskich placówek w Australii i Nowej Zelandii.   

  image (1)
  image (10)
  image (11)
  image (12)
  image (13)
  image (14)
  image (15)
  image (16)
  image (17)
  image (18)
  image (19)
  image (2)
  image (20)
  image (3)
  image (4)
  image (5)
  image (6)
  image (7)
  image (8)
  image (9)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: