close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM ROK 2016

 • 22 czerwca 2016

  Dokładnie w 25. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy - 17 czerwca 2016 r. odbył się polsko-niemiecki koncert.

  W zorganizowanym przez Konsulat Generalny RP wspólnie z Konsulatem Generalnym RFN oraz Instytutem Goethego w Sydney koncercie wystąpił polski pianista mieszkający w Sydney - Krzysztof Małek oraz niemiecka sopranistka występująca w Sydney Opera House - Anke Höppner. Specjalnie dobrany repertuar zawierał utwory polskich (Chopin, Szymanowski) i niemieckich (Schubert, Wagner) kompozytorów, a jego kulminacją było odśpiewanie przez Anke Höppner pieśni „Gaude Mater Polonia”. Koncert miał miejsce w sali koncertowej Mosman Art Gallery. Przybyło na niego ok. 150 osób międzynarodowej publiczności. Licznie reprezentowany był korpus konsularny w Sydney. Gości powitali Konsul Generalny RP, Regina Jurkowska oraz Konsul Generalny RFN, Lothar Freischlader. W swoim wystąpieniu Konsul Generalna RP przedstawiła historię polsko-niemieckiego pojednania prowadzącą do podpisania traktatu w 1991 r., wskazała na bardzo intensywne kontakty i współpracę polsko-niemiecką wyrażającą się w istnieniu licznych forów dialogu, zarówno na szczeblu politycznym, jak i na poziomie społeczeństwa obywatelskiego. Wymieniła również najważniejsze wydarzenia w ramach tegorocznego jubileuszu, w tym wizyty na szczeblu prezydentów obu krajów. Konsul Generalny Niemiec podkreślił znaczenie „Solidarności” jako czynnika sprawczego przemian w Europie, które ostatecznie doprowadziły do obalenia muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec. Porównał traktat polsko-niemiecki z traktatem elizejskim, wskazując, iż były to dwa najważniejsze dokumenty na drodze do wolności Niemiec i całej Europy.

  Uzupełnieniem koncertu była wystawa „Polacy i Niemcy. Historie dialogu”, która została zainstalowana w Mosman Art Gallery i udostępniona zebranej na koncercie publiczności. Wystawę będzie można wkrótce obejrzeć również w Instytucie Goethego w Sydney, gdzie będzie dostępna przez najbliższe 3 tygodnie.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: