close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM ROK 2016

 • 25 stycznia 2016

  -Demokracja w Polsce nie jest zagrożona. Nie odwracamy się też plecami do Europy. Przeciwnie, chcemy odgrywać wiodącą rolę w budowaniu Europy, która będzie silniejsza, elastyczna i zakorzeniona w solidarności- podkreśla w swoim artykule opublikowanym na łamach zagranicznej prasy minister Witold Waszczykowski.

  Szef polskiej dyplomacji zaznacza przy tym, że „próba zreformowania Trybunału Konstytucyjnego nie jest atakiem na rządy prawa”. -Właściwe funkcjonowanie Trybunału ma kluczowe znaczenie dla istnienia praworządności w Polsce – dodaje.  W ocenie ministra kwestia naprawienia funkcjonowania mediów publicznych w Polsce służyć ma z kolei przywróceniu poczucia misji i zagwarantowaniu ich pluralizmu, niezależności i obiektywizmu.

   

  Minister Witold Waszczykowski pisze, że Polska jest gotowa do dialogu z Unią Europejską, a przykładem otwartości polskiego rządu była obecność premier Beaty Szydło na sesji Parlamentu Europejskiego i jej udział w debacie. Jak ocenia minister Waszczykowski sztuczny spór z Warszawą oznacza dalsze osłabianie UE i blokowanie jej zdolności do stawienia czoła poważnym wyzwaniom. -Dla krajów członkowskich priorytetem powinno być zatem utrzymanie jedności w ramach Unii i umocnienie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa- uważa minister zaznaczając, że w interesie Polski leży, aby UE była bezpiecznym miejscem, w którym nasz kraj może zakotwiczyć swoje interesy.

   -Polska będzie aktywnym i odpowiedzialnym członkiem UE. Jesteśmy za umocnieniem wewnętrznej solidarności i odpowiedzialności – pisze minister Witold Waszczykowski.

   

   Artykuł ministra Witolda Waszczykowskiego opublikowany został przez szereg zagranicznych redakcji m.in. w  Niemczech (Frankfurter Allgemeine Zeitung), we Włoszech (Corriere della Sera), w Danii (Jyllands-Posten), w Czechach (Lidové Noviny),  w Szwecji (Dagens Nyheter), oraz w Austrii (Die Presse).

   

   Poniżej polecamy Państwa lekturze treść artykułu ministra Witolda Waszczykowskiego.

    

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  minister Witold Waszczykowski

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: