close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM ROK 2016

 • 19 września 2016

  Z okazji polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, w Konsulacie Generalnym RP w Sydney odbył się gitarowy koncert w wykonaniu Marka Pasiecznego (POL) i Jane Curry (NZ). W programie znalazły się polskie impresje, muzyczne skecze oparte na polskiej muzyce folkowej oraz utwory skomponowane przez Marka Pasiecznego (‘Sakura No Hana Variations’), Anthony’ego Ritchie (‘Pas de Deux for two guitars’) oraz Marię Grenfell (‘Di Primavera’).

  Marek Pasieczny

  Będący laureatem wielu nagród gitarzysta i kompozytor, dr Marek Pasieczny (* 1980) jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych kompozytorów piszących muzykę na gitarę na całym świecie. Pasieczny posiada trzy stopnie mistrzowskie w muzyce zdobyte na  Royal Conservatoire of Scotland w Glasgow (dla kompozycji i wykonania z wyróżnieniem) oraz Akademii Muzycznej im.

  "Karola Lipińskiego" we Wrocławiu (dla wykonania z wyróżnieniem). W 2010 roku Pasieczny rozpoczął w Australii przewód doktorski na temat kompozycji oraz występów, w 2012 roku powrócił do Europy gdzie kontynuował studia i uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Surrey w Guildford w Wielkiej Brytanii w grudniu 2015. Pasieczny podjął jednocześnie stanowisko wykładowcy (kompozycja i orkiestracja) na uniwersytecie.

   

  Jako kompozytor, gitarzysta, wykładowca i arbiter Pasieczny pojawia się regularnie na festiwalach w Europie (Polska, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Czechy, Grecja, Turcja, Bośnia i Herze-Hercegowiny, Wielkiej Brytanii i Włoch), Azji (Chiny, Japonia), Australia, Nowa Zelandia i RPA. Pasieczny komponował dla i współpracował z takimi muzykami jak: Pat Metheny (CD "Upojenie"), Odair i Clarice Assad, David Russell, Roland Dyens Carlo Domeniconi, Ana Vidović Pavel Steidl, Edoardo Catemario Gabriel Bianco, Krzysztof Pełech, Duo Melis i wielu innych.

   

  Jego dzieła miały swoją premierę w miejscach takich, jak: Hala Lutosławskiego w Warszawie, Royal Albert Hall i Wigmore Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku; Katedrze w Canterbury; He Luting Hall i He Lv Ting Hall w Szanghaju. W 2012 r. Pasieczny dołączył do artystów wspieranych przez markę D’Addario oraz znalazła się na okładce prestiżowego Classical Guitar Magazine.

   

   

  Jane Curry

  Urodzona w Wielkiej Brytanii, mieszkająca w Nowej Zelandii, wielokrotnie nagradzana gitarzystka klasyczna. Ukończyła studia doktoranckie na University of Arizona i jest wykładowcą muzyki na Te Kōkī New Zealand School of Music na Uniwersytecie Wiktoria w Wellington. Jane łączy wymagający harmonogram pracy jako muzyk solowy i kameralny koordynując jednocześnie największy program nauki gry na gitarze klasycznej w Nowej  Zelandii, będąc jednocześnie niezwykle docenianym i rozchwytywanym muzykiem i pedagogiem. Jej uczniowie regularnie otrzymują wysokie wyróżnienia, zdobywają nagrody i stypendia budując jednocześnie swoje kariery.

   

  Jane jest członkiem licznych grup grających muzykę kameralną, w tym nowozelandzkiego Guitar Quartet (NZGQ) i Archi d'Amore Zelanda, występuje również  jako solistka z orkiestrami w kraju i zagranicą. Sukcesy NZGQ obejmują nowozelandzką premierę Koncertu Andaluz Joaquina Rodrigo z Nelsonem Symphony (wykonywane także z National Capital Orchestra w  Canberze w Australii), trasę koncertową z Chamber Music NZ oraz Arts on Tour, koncerty w Adam International Chamber Music Festival, the Southern Lakes Festival of Colour i  Christchurch Arts Festival. Grupa Archi d'Amore Zelanda - (viola d’amore and cello) zakończyła niedawno trasę koncertową w Malezji, Tajlandii i Polsce. Cała trójka została również zaproszona do występu na Międzynarodowym Kongresie viola d'amore w Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.  Grupa współpracowała z wytwórnią muzyczną Atol oraz nagrywała z Orkiestrą dla Dyplomantów wraz z Acte Prealable.

  20160916_192058
  DSCN1078
  DSCN1085
  DSCN1086
  DSCN1093
  DSCN1098

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: