close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM ROK 2016

 • 11 lipca 2016

  Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, rozmowy bilateralne oraz udział w sesjach plenarnych były głównymi punktami drugiego dnia obrad Szczytu NATO w Warszawie z udziałem ministra Witolda Waszczykowskiego.

   

  Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że po 25 latach Grupa Wyszehradzka to marka rozpoznawalna w Europie. - Uznaliśmy, że mając to doświadczenie i poważne kwestie w Europie warto utrzymać tę grupę konsultacyjną - dodał szef MSZ. Zaznaczył przy tym, że " jako Grupa Wyszehradzka będziemy spotykać się też z zaproszonymi gośćmi, w formule V4 plus jeden, np. z Ukrainą, z krajami dalej położonymi od Europy, które są zainteresowane konsultacjami z Grupą".  W sobotę minister Waszczykowski rozmawiał z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Philipem Hammondem. Podczas spotkania jednym z głównych tematów były wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Minister Waszczykowski podkreślił, że Polska szanuje decyzję społeczeństwa brytyjskiego. Odnosząc się do relacji bilateralnych minister Waszczykowski zaznaczył, że Wielka Brytania pozostaje strategicznym partnerem Polski, w tym w obszarze polityki bezpieczeństwa. Minister Philip Hammond wyraził duże zainteresowanie strony brytyjskiej konsultacjami z państwami Grupy Wyszehradzkiej podczas polskiej prezydencji. W trakcie spotkania ministrowie podkreślili wagę ustaleń Szczytu NATO w Warszawie dla Sojuszu i bezpieczeństwa wschodniej flanki. Decyzje podjęte w Warszawie ministrowie ocenili, jako wyraźny znak solidarności państw członkowskich NATO. Minister Waszczykowski oraz minister Hammond omówili także bieżącą sytuację na Ukrainie.

  Z kolei o współpracy regionalnej, przyszłości Unii Europejskiej oraz relacjach Szwecji z NATO rozmawiał minister Witold Waszczykowski z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström.

   

   

  Minister Waszczykowski w sobotę spotkał się również z ministrami spraw zagranicznych Ukrainy Pavlo Klimkinem, Afganistanu Salahuddin Rabbanim oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michaelem R. Turnerem, który podziękował szefowi polskiego MSZ za bardzo dobrą organizację Szczytu w Warszawie.

  Minister wziął ponadto udział w spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej oraz Komisji NATO-Ukraina. Uczestniczył również w rozmowach prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Davidem Cameronem i prezydentem Petro Poroszenko.

   

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Biuro Rzecznika Prasowego

   

  Polecamy relację z pierwszego dnia obrad delegacji państw członkowskich sojuszu oraz państw partnerskich z udziałem ministra Witolda Waszczykowskiego.

   

  Polecamy galerię Szczytu NATO w Warszawie.
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: