close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM ROK 2016

 • 11 lipca 2016

  - Status bezpieczeństwa flanki wschodniej, w tym Polski zacznie być wyrównywany do statusu bezpieczeństwa Europy Zachodniej. Nasze wysiłki spełniają się dzisiaj, jest to więc znacząca zmiana, jaka nastąpi w geopolityce flanki wschodniej i bezpieczeństwie Polski - powiedział minister Witold Waszczykowski podczas pierwszego dnia Szczytu NATO w Warszawie.

   

  W trakcie piątkowych obrad delegacji państw członkowskich NATO i państw partnerskich szef polskiej dyplomacji wziął udział w spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Barackiem Obamą, odbył rozmowy dwustronne z ministrami spraw zagranicznych Jordanii i Finlandii oraz sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Minister Witold Waszczykowski uczestniczył także w spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej oraz Komisji NATO-Gruzja.

   

  W piątek rano minister Witold Waszczykowski wziął udział w Forum Eksperckim, które towarzyszy warszawskiemu szczytowi NATO. Organizatorami i partnerami forum ekspertów są: PISM, GLOBSEC, Atlantic Council, Centre for Strategic and International Studies i German Marshall Fund. Forum jest poświęcone roli NATO we współczesnym świecie, w tym - jego roli w Europie środkowo-wschodniej oraz relacjom NATO z Rosją.

   

  Szef polskiej dyplomacji podkreślił w swoim wystąpieniu, że Moskwa nie jest konstruktywnym graczem na arenie międzynarodowej. Przekonywał o konieczności odrzucenia "myślenia życzeniowego o pragmatycznej współpracy z Rosją - tak długo, jak Rosja będzie najeżdżać terytoria naszych sąsiadów".

   

  Podczas spotkania z szefem jordańskiej dyplomacji Nasserem Judehem rozmowa ministrów poświęcona była bliskowschodniemu procesowi pokojowemu oraz zaangażowaniu w walce z tzw. Państwem Islamskim. Dyskusja poświęcona była również polskiej pomocy dla uchodźców syryjskich oraz relacjom Unii Europejskiej z państwami regionu. W trakcie spotkania z ministrem spraw zagranicznych Finlandii Timo Soinim rozmawiano m.in. o współpracy Finlandii z NATO oraz kwestiach bezpieczeństwa w regionie.  

   

  Minister Witold Waszczykowski rozmawiał w piątek również z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Głównymi tematami były relacje dwustronne oraz współpraca sojusznicza w ramach NATO. Minister Waszczykowski i sekretarz John Kerry rozmawiali ponadto o bezpieczeństwie w Europie Wschodniej, w tym sytuacji na Ukrainie i relacjach NATO-Rosja.

   

  Z kolei głównym tematem spotkania Komisji NATO-Gruzja były perspektywy członkostwa Gruzji w Pakcie Północnoatlantyckim. Wszystkie delegacje obecne na spotkaniu wyraziły poparcie dla aspiracji gruzińskich do członkostwa w Sojuszu. Podczas rozmowy delegacje z uznaniem wyrażały się o udziale Gruzji w misjach natowskich. Wyrażono także uznanie dla reform przeprowadzanych obecnie przez gruzińskie władze.

   

  W piątek minister Witold Waszczykowski zwiedził również na Stadionie Narodowym wystawę "NATO w filatelistyce". Pierwszy dzień spotkań w ramach Szczytu NATO z udziałem szefa polskiej dyplomacji zakończył obiad roboczy w Teatrze Wielkim ministrów spraw zagranicznych Sojuszu oraz Wysokiej Przedstawiciel ds. Zagraniczncnych i Polityki Bezpieczeństwa Federiki Mogherini i Zastępcy Sekretarza Generalnego Traktatu Północnoatlantyckiego Alexandra Vershbowa.

   

  Szczyt NATO w Warszawie - Dzień Pierwszy

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: