close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM ROK 2016

 • 14 kwietnia 2016

  Przedstawiciele najwyższych władz Polski, Prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło, polscy politycy oraz tysiące osób w całej Polsce, 10 kwietnia uczestniczyło w obchodach upamiętniających 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

  - Chcę to bardzo mocno podkreślić - oni wszyscy służyli Polsce w najlepszym możliwym znaczeniu, i w tej właśnie służbie oddali życie – powiedział podczas przemówienia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, prezydent Andrzej Duda. - To była nasza reprezentacja, reprezentacja naszego narodu w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. – dodał Prezydent RP.

   

  W całym kraju i za granicą odbywały się msze święte w intencji 96 ofiar katastrofy samolotu Tu-154M. Składano kwiaty i znicze w miejscach poświęconych pamięci tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku.

   

  W Sejmie marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski złożyli wieńce pod tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłych parlamentarzystów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego. W Krakowie Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w modlitwie przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci, podczas którego odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy oraz zmówiono za nie modlitwę. Wieczorem w niedzielę najwyższe władze państwowe na czele z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu oraz ministrami uczestniczyły w archikatedrze św. Jana w Warszawie we mszy świętej w intencji ofiar katastrofy. Liturgii w katedrze przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

   

  Uroczystości rocznicowe odbyły się także na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, gdzie znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy.

   

  W związku z 6. rocznicą katastrofy w Smoleńsku, w Warszawie odsłonięto tablice poświęcone prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i w sali konferencyjnej urzędu, której nadano imię tragicznie zmarłego prezydenta. Tablicę upamiętniającą katastrofę smoleńską odsłonięto również w gmachu MON w Warszawie.

   

  Hołd ofiarom katastrofy Tu-154M oddała w niedzielę polska delegacja w Smoleńsku. Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz polskich złożyli wieńce. Odmówiono także modlitwę ekumeniczną. Przewodnicząca polskiej delegacji, pełnomocnik premier Beaty Szydło ds. dialogu międzynarodowego minister Anna Maria Anders podczas uroczystości przytoczyła słowa z przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego przygotowanego na uroczystości 10 kwietnia 2010 r., że „nie da się budować trwałych relacji na kłamstwie, kłamstwo dzieli ludzi i narody”. Odbyła się także msza św. na cmentarzu polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.

   

  Wśród 96 ofiar byli wieloletni, zasłużeni członkowie służby zagranicznej: Andrzej Kremer – podsekretarz stanu w MSZ, Mariusz Handzlik – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Stanisław Jerzy Komorowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP oraz Mariusz Kazana – dyrektor Protokołu Dyplomatycznego.

   

  10 kwietnia 2010 r. w godzinach porannych doszło do największej tragedii w historii Polski, jaka wydarzyła się po II wojnie światowej. W drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w katastrofie lotniczej śmierć ponieśli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Pierwsza Dama RP Maria Kaczyńska, ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, członkowie rodzin ofiar katyńskich oraz załoga samolotu.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  AH__6130

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: