close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM ROK 2016

 • 30 września 2016

  Z inicjatywy Ambasady RP w Canberze i we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Sydney oraz Ambasadami, Konsulatami i Biurami Handlowymi pozostałych państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej (V4) zorganizowane zostało w Sydney w dniu 21 września 2016 r. seminarium pt. „V4 countries (Czech Republic, Hungary, Poland & Slovakia) – reliable business partners & tourist destinations in Europe”. Wydarzenie odbyło się w ramach rotacyjnego przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej.

  W seminarium, którego głównym celem była promocja gospodarcza, inwestycyjna i turystyczna członków V4, wzięło udział ponad 70 osób ze świata polityki, biznesu oraz branży turystycznej w Australii. Wydarzenie podzielone było na dwie sesje poświęcone gospodarce i turystyce, po której miała miejsce sesja pytań i odpowiedzi oraz dyskusja.  

   

  - W trudnych i dynamicznych czasach wyzwań dla Europy Grupa Wyszehradzka jest i pozostanie podstawową formą zaangażowania Polski we współpracę regionalną w Europie Środkowej. Jednym z podstawowych celów polskiej Prezydencji będzie zwiększenie zewnętrznej rozpoznawalności Grupy, w tym aktywna promocja ścisłej współpracy czterech krajów poza Europą -  podkreślił Ambasador Paweł Milewski odnosząc się do priorytetów polskiej Prezydencji.

   

  - Z uwagi na wspólne wartości krajów demokratycznych oraz wysokie znaczenie przywiązywane do poszanowania prawa międzynarodowego, jak również dynamiczny rozwój dwustronnych stosunków gospodarczych, handlowych i inwestycyjnych szczególnie w ostatnich kilku latach, Australia jest i pozostanie dla nas ważnym partnerem w całym regionie Azji i Pacyfiku. Bardzo ważnym elementem relacji dwustronnych wszystkich czterech krajów z Australią są mieszkający tutaj i aktywnie działający przedstawiciele społeczności: polskiej, czeskiej, węgierskiej i słowackiej, którzy stanowią ważny i widoczny komponent w strukturze wielokulturowego społeczeństwa australijskiego – zaakcentował Ambasador Milewski kończąc swoje wprowadzenie.     

   

   

  Słowo wstępne wygłosił również przedstawiciel Ministra Handlu, Turystyki oraz Sportu Stanu Nowa Południowa Walia Jonathan O’Dea, Sekretarz Parlamentarny ds. Handlu i Turystyki oraz Dyrektor Kevin Magee, odpowiedzialny m.in. za Europę Centralną i Wschodnią w australijskim MSZiH. W dalszej kolejności przemawiali w porządku alfabetycznym ambasadorowie krajów Grupy V4, przedstawiciele Austrade, prestiżowej European Australian Business Council, inwestorzy australijscy obecni w krajach Grupy Wyszehradzkiej oraz inwestorzy z krajów V4 w Australii. Stronę polską reprezentował Pan Jakub Wilchelm, Dyrektor Conbelts Australia, prezentując zarówno osiągnięcia firmy Conbelts, jak również możliwości eksportowe całego polskiego przemysłu górniczego oraz potencjał dla współpracy z Australią.

   

  W drugiej części seminarium poświęconej promocji turystycznej krajów V4 oraz ofertom dla turystów australijskich, którą otworzyła Pani Konsul Gen. Regina Jurkowska, przemawiali wszyscy przedstawiciele pozostałych krajów Grupy V4 oraz biur turystycznych działających w Australii. W sali recepcyjnej Centrum Kongresowego Ambasada RP zaprezentowała wystawę poświęconą historii V4 opracowaną przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Każdy z krajów miał do dyspozycji stolik z własnymi materiałami informacyjnych, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród australijskich gości. Na stoisku polskim dystrybuowane były materiały promocyjno-informacyjne Polskiej Organizacji Turystycznej.

   

  Po zakończeniu seminarium serwowane były specjały kulinarne państw V4, co dodatkowo podniosło atrakcyjność wydarzenia wśród australijskich gości. 

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: