close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM ROK 2016

 • 12 grudnia 2016

  Z krótką wizytą w Sydney przebywał Poseł na Sejm RP, Michał Dworczyk. 5 grudnia spotkał się z przedstawicielami Polonii w Konsulacie Generalnym.

  Głównym punktem zorganizowanego w Konsulacie spotkania było wręczenie przez Przewodniczącego Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą, Michała Dworczyka nadanych przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych medali „Pro Patria”. Odznaczenia za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny otrzymali: Pan Ryszard Adam Dzierzba, Pan Andrzej Henryk Klyta, Pan Witold Skonieczny oraz Pan Kazimierz Tadeusz Julian Zawodziński. W imieniu odznaczonych za wyróżnienie podziękował Prezes Federacji Organizacji Polskich w Nowej Południowej Walii, Ryszard Dzierzba.

  Podczas spotkania i dyskusji z przybyłymi na uroczystość przedstawicielami Polonii Przewodniczący M. Dworczyk przedstawił najważniejsze aspekty prac Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą,  podkreślając jej rolę w kształtowaniu polityki Państwa polskiego wobec Polonii, w tym jej wkład w zmianę ustaw o karcie Polaka oraz o repatriacji, a także prace nad nowymi propozycjami ustaw, m.in. ustawy dotyczącej opieki RP nad Polonią i Polakami za granicą oraz zmian mających na celu wprowadzenie reprezentacji Polonii do Senatu. Wiele miejsca poświęcił również inicjatywom Komisji dotyczącym polityki historycznej. Należy tu wymienić przede wszystkim projekty uchwał sejmowych, np. Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Przewodniczący zaapelował, aby Polonia aktywnie włączała się w działania mające na celu reprezentowanie Państwa polskiego za granicą oraz w pozytywny lobbing na rzecz Polski. Podkreślił konieczność aktywizacji polonijnych struktur i ich większy udział w życiu społecznym w krajach osiedlenia. 

  PMD-104
  PMD-129
  PMD-132
  PMD-140
  PMD-193
  PMD-217
  PMD-26-2
  PMD-272
  PMD-45
  PMD-55
  PMD-73

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: