close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM ROK 2016

 • 18 kwietnia 2016

  W Poznaniu z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyło się historyczne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.

  - Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Nie był, lecz jest – bo decyzja naszego pierwszego historycznego władcy zdecydowała o całej późniejszej przyszłości naszego kraju. Chrześcijańskie dziedzictwo aż po dzień dzisiejszy kształtuje losy Polski i każdego z nas, Polaków – powiedział w orędziu prezydent Andrzej Duda.


  Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, po raz pierwszy w historii odbyło się poza Warszawą. Obok głowy państwa i parlamentarzystów wzięli w nim udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.


  - To wielkie święto polskości, która jest źródłem naszej dumy i radości, będziemy kontynuować przez kolejne miesiące w całym kraju. Jego kulminacją stanie się zaś pierwsza wizyta w Polsce papieża Franciszka oraz Światowe Dni Młodzieży – mówił prezydent Duda. - Jest to też dla nas lekcja na przyszłość, że my, Polacy, potrafimy dokonać wielkich, ważnych rzeczy, jeśli tylko będziemy działać razem i zgodnie z łączącymi nas wartościami, których źródłem jest nasz chrześcijański rodowód – dodał prezydent.

   

  W trakcie posiedzenia uroczyście odczytano  tekst uchwały, przyjętej przez Senat i Sejm. W uchwale wyrażono "wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość". Podkreślono w niej, że "w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał, dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki".


  Uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęły się 14 kwietnia w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. 16 kwietnia w Poznaniu odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne dla ponad 40 tys. wiernych.


  Zobacz pełny tekst orędzia Prezydenta RP


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  KP_03a

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: